 |
|
 |
| |
Ilmakuplilla jäätä vastaan
Helmikuun 2008 alussa otettiin käyttöön Oritkarin sataman satama-altaan jäänhallintajärjestelmä. Huolimatta lyhyestä käyttöajasta ja leudosta talvesta, järjestelmä on osoittanut hyödyllisyytensä. Hallintajärjestelmä toimii ns. pulputus –periaatteella, jossa laiturilinjojen pohjan läheisyyteen sijoitetuista rei’itetyistä putkista puretaan vesimassaan ilmaa. Nosteen voimalla nousevat ilmakuplat tempaavat mukaansa vettä synnyttäen voimakkaan kiertovirtauksen. Virtaava vesi sulattaa tehokkaasti jäätä, vaikka se olisi vain muutaman kymmenesosa-asteen jäätymispisteen yläpuolella. Oritkarin satama-altaassa olosuhteet järjestelmän toiminnan kannalta ovat suotuisat, koska altaassa on arviolta 40 MW sulatustehoa.
Jäänhallintajärjestelmällä pidetään laiturilinjat sulina ja kevennetään jääkuormitusta satama-altaassa, jolloin helpotetaan ratkaisevasti laivojen liikennöintiä ja kiinnittymistä.
Pulputusjärjestelmä on ollut käytössä useita vuosia myös Vihreäsaaren sataman öljylaiturilla. Käyttökokemukset tämän osalta ovat olleet positiivisia, vaikka tällä alueella ei ole ulkopuolisesta lähteestä tulevaa sulatustehoa.
Käyttökokemusten perusteella järjestelmää tullaan laajentamaan tulevaisuudessa uusien laitureiden jäänhallintaan.

takaisin
|
|
|
 |