 |
|
 |
| |
KÄYTTÖÖOTTOJUHLA 31.8.2006 OULUN SATAMAN ORITKARISSA
Oulun Sataman Oritkarissa vietettiin torstaina 31.8.2006 uuden linjaliikenteen aloitus- ja kuljetusjärjestelmän käyttöönottojuhlaa.
Oulusta on aloitettu säännöllinen liikenne kahdella aluksella Göteborgiin, josta on sujuvat jatkoyhteydet Antwerpeniin ja Zeebrüggeen Belgiassa sekä Imminghamiin ja Tilburyyn Englannissa. Uudet linjaliikenneyhteydet otetaan käyttöön Oulussa kahdessa vaiheessa, joista ensimmäinen on alkanut 1.7.2006. Toinen vaihe käynnistyy tammikuussa 2007, jolloin liikenteeseen liittyy kolmas uusi kontti/roro –alus, ja laivat aloittavat liikennöinnin Oulusta Göteborgiin ja Lyypekkiin kolme kertaa viikossa.
Uusi NETSS (North European Transport Supply System) -kuljetusjärjestelmä on Stora Enson kehittämä ja sen tavoitteena on tehostaa Suomen ja Ruotsin tehtaiden paperi- ja kartonkitilausten toimittamista asiakkaille. Kuljetusjärjestelmä perustuu uuteen suuryksikköön SECUun (Stora Enso Cargo Unit) ja niiden kuljettamiseksi suunniteltuihin ja Suomessa valmistettuihin rahtilaivoihin. Uudet rahtilaivat on rakennettu Akerin Rauman telakalla.
Juhlan pääpuhujana olleen Metsäteollisuus ry:n toimitusjohtajan, Anne Brunilan mukaan ”sataman ja asiakkaiden kiinteällä yhteistyöllä voidaan saavuttaa kilpailuetua. Ne satamat menestyvät, jotka ymmärtävät parhaiten asiakkaidensa tarpeet ja kehittävät toimintaansa yhdessä asiakkaidensa kanssa. Oulussa on kuunneltu metsäteollisuuden tarpeita ja satama on kehittynyt metsäteollisuuden muuttuneiden vaateiden mukana”.
Oulun Satama on valmistautunut uuden liikenteen aloitukseen investoimalla kääntösillalla varustetun lastausrampin ja laajentamalla ja vahvistamalla suuryksikkökenttiä. Lisäksi satama on investoinut laivojen maasähkön syöttöjärjestelmään, jonka ansiosta laivojen ei tarvitse käyttää omia apukoneitaan satamassa ollessaan. Näiden investointien arvo on noin 6 miljoonaa euroa. Puhujana juhlassa ollut Oulun kaupungin apulaiskaupunginjohtaja Matti Pennanen muistutti puheessaan, että ”Oulun kaupungilla on moni vuosisataiset perinteet merenkulkukaupunkina sekä laivanrakentajina että kauppalaivaston omistajina” ja jatkoi, että ”Satama on edelleen Oulun ja koko Oulun alueen kehittymisen keskeisiä vetureita. Satama on perusta logistiikalle, joka mahdollistaa perustan muun muassa paperi- ja metsäteollisuuden kilpailukykyiselle toiminnalle Oulussa ja Oulun seudulla ja koko Pohjois-Suomessa”.
Oulun yliopistossa vuonna 2005 valmistuneen tutkimuksen mukaan Oulun Satamalla ja sen päätoimijoilla sekä ns. satamasidonnaisella teollisuudella yhdessä, on alueellisesti merkittävä vaikutus työllisyyteen Pohjois-Pohjanmaan alueella. Etenkin liikennetoimialan eli lähinnä kuljetusten kautta työllistyy huomattava määrä työntekijöitä. Apulaiskaupunginjohtaja Pennasen mukaan ”Oulun kaupungin kannalta satamaliikenteen kehittyminen on myönteinen signaali sekä elinkeinoelämän toiminnan tuloksellisuuden kannalta että kaivattujen uusien työpaikkojen syntymisen osalta. Tämä hanke tukee Oulun yhtä strategista tavoitetta tulla Pohjoisen Euroopan logistiseksi keskukseksi”.
Lisätietoja: satamajohtaja Kari Himanen, puh. (08)
5584 2750, 044 703 2750.

Metsäteollisuus ry:n toimitusjohtaja Anne Brunila

Kuvassa vasemmalta:
Stora Enson logistiikkajohtaja Antti Vehviläinen, satamajohtaja Kari Himanen,Metsäteollisuus ry:n toimitusjohtaja Anne Brunila, Merenkulkulaitoksen pääjohtaja Markku Mylly, Stora Enson Oulun tehtaanjohtaja Pentti Ilmasti ja Oulun kaupungin apulaiskaupunginjohtaja Matti Pennanen
takaisin
|
|
|
 |